dnes je úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil  0:08  
    Encyklopedie Energie  -> Výklad
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka

NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ

Až kýčovitý reklamní snímek znázorňuje, co všechno dokáže oživit přenosný panel fotovoltaických článků. Nepřiznává však, že tyto články pracují s účinností sotva 8%.

Lákavé články o slunečních, větrných, přílivových nebo jiných mořských elektrárnách svádějí k dojmu, že svět už brzo bude zbaven špinavého uhlí, zavrhne jaderné elektrárny, automobily a letadla přestanou otravovat ovzduší svými exhalacemi. Ekologové jsou těmito, myšlenkami nadšeni, technici dokonce některé projekty ověřují, ale jen fyzikové znající omezení a bariéry, které příroda nastavuje našim přáním, jsou skeptičtí. Vedle zákona o zachování energie, který je formulován třemi větami termodynamickými, totiž platí i málo známý zákon o omezení hustoty toku energie. U tak závažného úkolu, jakým je zajištění dostatku energie pro nejméně 10 miliard obyvatel naší planety v roce 2030 se však na nějaké utopie bez přihlédnutí k fyzikální podstatě světa spoléhat nedá. Stejně jako u světských soudů musí platit: "Neznalost zákona neomlouvá!"
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
20976347

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.