dnes je sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand  10:22  
    Encyklopedie Energie  -> Výklad
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka

ZAJÍMAVÁ ČÍSLA O SVĚTOVÉ ENERGETICE

  • Odhaduje se, že od doby svého "polidštění" až do počátku atomového věku (1950) spotřebovalo lidstvo globálně k dosažení dnešní civilizační a technické úrovně úhrnem pět tisíc bilionů kilowatthodin energie, tedy: 5 000 000 000 000 000 kWh.
  • Roční spotřeba primární energie v době, kdy pračlověk ovládl oheň, se pohybovala okolo 6 GJ. V USA loni tato spotřeba překonala 400 GJ, ale v chudých rozvojových zemích je průměrně desetkrát nižší.
  • Současná celosvětová spotřeba primární energie ze všech zdrojů, které naše planeta má k dispozici, se přiblíží roku 2000 ke 14 miliardám tun měrného paliva (viz převodovou tabulku jednotek), neboli 410 EJ (exajoulů). Na jejím krytí se bude podílet z 31% uhlí, 37% pokryje ropa a 21% zemní plyn. Na věčně se obnovující vodní energii a elektřinu "z jádra" (to je populární název pro elektřinu z jaderných elektráren) připadne zbývajících 11 %.
ČR by měla dohnat vyspělé průmyslové státy zvýšením podílu pohonné energie, proti spotřebě tepla, které je vždy spjato s nižší účinností využití.
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
20944971

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.