dnes je čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor  2:33  
    Encyklopedie Energie  -> Výklad
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka

VYUŽITÍ TEPELNÉ ENERGIE OCEÁNŮ A MOŘÍ

V podstatě jde o využití teplotního rozdílu mezi teplou vodou při hladině a chladnou vodou mořských hlubin. Oceány a moře jsou obrovským akumulátorem tepelné energie, což je způsobeno tím, že se sluneční záření odráží od vodní hladiny s menší intenzitou než od pevnin.

Teplotního gradientu využívá pokusná malá elektrárna MINI OTEC ( Ocean Thermal Energy Convertion). Tato elektrárna na pouhých 50 kW je postavena u pobřeží Havajských ostrovů. Působením teplé mořské vody dochází ve výměníku tepla k odpařování amoniakových par, které pak pohánějí turbínu. Po průchodu turbínou se páry opět kondenzují pomocí chladné hlubinné vody a cyklus se opakuje. Zařízení je instalováno na palubě lodi, odkud je do hloubky spuštěna přes 60 m dlouhá hadice. Tou se čerpá chladná voda potřebná ke kondenzaci par amoniaku.
Nedaleko této lodi je budováno jiné zařízení OTEC-2. Je to elektrárna založená na stejné myšlence, ale již podstatně větší. Má mít výkon 1 MW. Elektrárna se bude podobat mořské bóji s teleskopickým potrubím dosahujícím do hloubky až 1000 m.

Zařízení elektrárny OTEC (40 MW) využívající teplotního gradientu mořských hloubek. 1) mořská elektrárna tvaru bóje, 2) teleskopická trubka až do hloubky 1 000 m, 3) přívod mořské teplé vody do výměníku tepla, 4) komory odpařovače, v nichž se mění amoniak nebo propan na páru, 5) strojovna s turbínou a generátorem, 6) kondenzátor, z něhož se kondenzát vrací zpět do oběhu potrubím, 7) výstup teplé vody z elektrárny, 8) vstup chladné vody otvorem, 9) nosné plováky, 10) řídící ústředna elektrárny, 11) kabelové vedení elektrické energie do transformovny na pobřeží.
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
21004065

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.