dnes je čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf  4:29  
    Encyklopedie Energie  -> Výklad
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka

SVĚTLO A SÍLA

Budoucnost atomové energie nemůžeme samozřejmě hledat ve stále ničivějších zbraních. Vždyť obrovská síla ukrytá v jádrech atomů může sloužit k prospěchu celé planety a vyřešit tíživé energetické problémy lidstva.
První elektřinu z uranu vyrobil a dodal do sítě testovací reaktor ACRO v Idahu v USA v roce 1951. V roce 1954 byla v Obninsku u Moskvy uvedena do provozu první komerční atomová elektrárna. Dodnes ji následovaly stovky dalších.

První atomová elektrárna v ČSSR - A -1 Jaslovské Bohunice.

U nás, ještě v ČSSR, byla první atomová elektrárna (označená A -1) v Jaslovských Bohunicích spuštěna roku 1972. Dnes už je mimo provoz, ale stala se základem jaderného programu v Československé a dnes i České republice.
Jaderné reaktory se však uplatňují například i v dopravě. Už v roce 1955 byla dokončena stavba prvního atomového ledoborce na jaderný pohon Lenin. Dnes brázdí hladiny moří desítky takových lodí. Záleží jen a jen na lidech, zda tu mocnou sílu, kterou nám příroda nabízí, využijí nebo zneužijí.
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
27219784

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.