dnes je sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand  9:37  
    Encyklopedie Energie  -> Výklad
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka

STUDENOKREVNÍ V HORKU

Společnou taktikou plazů je vystavovat tělo dle potřeby slunci nebo stínu. Některé druhy užívají i jiné prostředky. Na Galapágách například teplota těla leguána Amblyrhynch může stoupat při zahřívání na slunci dvakrát rychleji než klesat při potápění ve vodě, čehož dosahuje regulací srdečního tepu a průtoku krve k povrchovým tkáním.

Nedokáže-li živočich regulovat svou teplotu, může zahynout. Pro chobotnici je tělesná teplota už při 36 ° C smrtelná. Rak říční hyne z přehřátí, jestliže se jeho tělo ohřeje na 38,5 ° C. Hadi a ještěrky se před sluncem v pouštích schovávají v písku nebo zalézají do větví, kde profukuje větřík. Mezi šupinami jejich kůže byly navíc nalezeny mikroskopické dutiny, které mohou mít funkci tepelné izolace.

Role průtoku krve kůží při regulaci tepelné vodivosti povrchu těla. Při okolním chladu je krev odváděna z povrchu, při vysokých teplotách proudí krev k povrchu, kde se vyrovnává s teplotou okolí.

U některých živočichů se v nepříznivém období života, třeba za sucha, naopak pronikavě snižuje metabolismus i tělesná teplota. Určitý druh hmyzu zastavuje svůj vývoj a nastává diapauza, ať již ve stadiu vajíčka či kukly, imaga a někdy i larvy. Nástup diapauzy je pak určen podmínkami, v jakých hmyz žil, především délkou světelné části dne a kvalitou potravy. Před dokončením diapauzy, pokud se podmínky zlepšily, se buněčné struktury související s oxidačním metabolismem obnovují. Někteří vědci dokonce předpokládají, že organismy v podobném stavu mohly přečkat i drsné podmínky vesmírného prostoru a procestovat obrovské vzdálenosti. Naše mladá planeta pak jimi mohla být naočkována. Tento přístup ke vzniku života na Zemi bývá označován jako panspermický.
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
20944752

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.