dnes je úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil  0:33  
    Encyklopedie Energie  -> Výklad
        
     Rozšířené hledání
     Menu
  Encyklopedie Energie
    Výklad
    Slovník
    Pokusy
    O encyklopedii
    RAO
    Schémata Elektráren
  Bheliom
  Objednávka

MAGNETICKÉ POLE

Velmi významným silovým projevem majícím svůj původ v nitru země je zemské magnetické pole.

Magnetické pole Země není stabilní. Podléhá změnám, jejichž periodicita (opakování) je řádově tisíce let. Protože geologické pochody v zemské kůře i v plášti jsou nesrovnatelně pomalejší, trvají řádově milióny let, předpokládá se, že magnetické pole vzniká v kapalném vnějším jádře. Tam, v důsledku rozdílných teplot, proudí hmoty rychlostmi několik kilometrů za rok. Proudění hmot ve vnějším jádře, které je v tekutém skupenství, probíhá jinak než ve spodním plášti, který je ve skupenství pevném.

Magnetické pole Země vyjádřené siločárami.

Rozdíly v rychlosti pohybů těchto hmot a víry vznikající v jádře vyvolávají podobný účinek jako obrovské dynamo. Vytvářejí okolo Země magnetické pole. Změny v těchto pohybech způsobují stěhování zemských magnetických pólů a mají na svědomí i obracení magnetické polarity, přepólování, ke kterému docházelo v geologické minulosti. To, že v daleké minulosti Země byla období, kdy jižní magnetický pól byl na místě dnešního severního pólu a naopak, nám dnes dokládá stavba a struktura některých hornin, vzniklých právě v této době.

Cestování magnetického pólu na severní polokouli. Čísla znamenají tisíce let před naší dobou, nula označuje současnou polohu.

Ke krátkodobým změnám magnetického pole dochází při příchodu elektricky nabitých částic ze Slunce. Ty někdy mohou způsobit dokonce i tzv.magnetické bouře, vyvolávající mimo jiné i poruchy v rozhlasovém vysílání. Magnetické pole Země má velký význam pro živé organismy. Jeho silové pole vytváří vrstvy elektricky nabitých částic v ionosféře a chrání tak povrch planety před přímým bombardováním částicemi kosmického záření.

Vznik zemského magnetického pole je stále ještě předmětem intenzivního vědeckého výzkumu. Není totiž zcela jasné, čím je vyvoláno proudění hmoty v zemském jádře. Tato problematika je velmi složitá, protože v jádře panují pro nás nepředstavitelné fyzikální poměry, např. tlak zde má stejnou hodnotu jako tlak vznikající při atomovém výbuchu.
simopt@simopt.cz
    Zajímavé odkazy Reklama na energyWebu    
    Počítadlo přístupů
   
20976471

Creative Commons License
energyWeb is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.
Based on a work at http://www.energyweb.cz. Permissions beyond the scope of this license may be available at www.energyweb.cz.